فلومتر پکیج از سه بخش اصلی شامل حسگر، آهنربا و پروانه توربینی شکل مغناطیسی تشکیل شده که آغاز جریان آب مصرفی در مدار را تشخیص می دهد.

فلومتر به غیر از اعلام باز بودن آب وظیفه گزارش دبی خروجی آب را نیز دارد که برد بوسیله این گزارش مقدار شعله را کم یا زیاد می‌کند.

اجزای اصلی فلومتر پکیج

فلومتر اصلاحی چیست؟

در برخی شرایط که فلومتر از کار می افتد قطعه ای به نام فلومتر اصلاحی وجود دارد که می توانیم آن را در مسیر ورودی آب سرد وزیردستگاه ببندیم که عملکرد فلومتر را دارد.

شما می توانید جهت آشنای با کارکرد پکیج ابتدا مقاله بررس انواع قطعات پکیج را مورد مطالعه قرار دهید

تفاوت فلوسوییچ و فلومتر پکیج؟

فلومتر علاوه بر اعلان باز بودن جریان آب به برد دبی آب را نیز گزارش می دهد ولی در فلوسویچ دبی آب اندازه گیری نمی‌شود و به همین خاطر برد کنترل متوجه نمی‌شود که چه مقدار آب از داخل مدار خارج می‌شود.

علائم خرابی فلومتر یا فلوسوئیچ؟

 • روشن نشدن پکیج، حین باز بودن شیر آب گرم
 • سرد بودن مداوم آب پکیج
 • روشن شدن پکیج در حین عدم استفاده از آبگرم

البته شما می توانید جهت بررس دلایل روشن نشدن پکیج مقاله علت روشن نشدن پکیج + سیکل پکیج را مطالعه فرمایید

 • زمانی که در حالت تابستانه پکیج شما روشن نشود
علائم خرابی فلومتر یا فلوسوئیچ؟

تست فلومتر پکیج (که دو روش بیان شده است)

1- تست فلومتر پکیج اغلب برای آگاهی از سالم بودن یا خرابی دستگاه صورت می گیرد. بعد از باز شدن آب گرم مصرفی باید اتصال دو پایه فلومتر برقرار شد .

اگر بعد از بازکردن آب گرم اتصال بین پایه ها برقرار نشد میتوان عیب را از فلومتر دانست.

که البته این تست را شما می توانید به وسیله مولتیمتر انجام دهید که برای آشنایی با آن میتوانید مقاله آموزش کار با مولتی متر ✔ فیلم آموزشی 👍pdf را مطالعه کنید

2- دو سیم متصل به فلومتر را می‌توان برای تست به هم وصل کرد و اصطلاحاً آن را یکسره کرد .اگر پکیج به مرحله بعد ، یعنی روشن شدن پمپ رسید ، درمیابیم که قطعه معیوب بوده است.

ولی اگر فلومتر یا فلوسوئیچ ۳ سیم باشد امکان یکسره کردن قطعه وجود ندارد .

عیب یابی فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج

علت و خرابی بیشتر فلومتر ها باتوجه داشتن پروانه در داخل انها گرفتگی در پروانه است که شما با بازکردن و تمیز کردن فلومتر میتوانیدد این مشکل را حل کنید

روش بعدی کمی راحت تر است و توسط خود مصرف کننده هم امکان پذیر است .

به اینگونه است که ابتدادستگاه پکیج را خاموش کنید تمام آب گرمهای منزل را باز کنید از روشن بودن پمپ ساختمان مطمئن شوید

شیر ورودی پکیج را پیدا کنید و آن را چندبار ببندید و باز کنید با اینکار چند شوک به فلومتر داده میشود و امکان رد شدن گرفتگی وجود دارد.

تعویض فلومتر پکیج

اگر مشکل فلومتر ما با روش های گفته شده حل نشد مجبور به تعویض آن هستیم.ابتداد دستگاه را ازبرق می کشیم تا دستگاه خاموش شود سپس سوکت های فلومتر را جدا کرده و قطعه جدید را به جای آن می بندیم.

وظیفه فلوسویچ و فلومتر در پکیج دیواری

در بسیاری از موارد به دلیل شباهت هایی که بین فلومتر و فلوسویچ وجود دارد ممکن است افراد مبتدی تعریف یک سانی از وظایف فلومتر و فلوسویچ داشته باشند در حالی که فلومتر علاوه بر اعلام برقراری جریان آب میزان دبی ورودی آب سرد را جهت تنظیم ارتفاع شعله مشعل به برد اعلام می کند.

نحوه تعمیر فلوسوئیچ و یا فلومتر

در بیشتر موارد امکان تعمیر فلوسویچ پکیج وجود ندارد؛ و اگر مشکل جدی باشد؛ باید به سراغ تعویض فلومتر پکیج رفت.

در موارد بسیاری دیده شده که پروانه فلوسویچ و آهنربای فلومتر به دلیل گیر کردن سنگ ریزه و یا رسوب شدید مواد،در ورودی و خروجی آبگرمکن دیواری و پکیج دچار مشکل می‌شوند؛

 به همین دلیل فرمان باز بودن آب را به برد کنترل نمی‌دهند.در نتیجه علت روشن نشدن پکیج را می‌توان در این وضعیت جستجو کرد.(علت روشن نشدن مشعل آبگرمکن مخزنی گازی)

در این شرایط پیشنهاد ما به شما این است که قبل از تعویض فلومتر پکیج، اقدام به جابجایی شیلنگ‌های سرد و گرم زیر پکیج نموده و چند بار آب را باز کنید و سپس شیلنگ‌ها را سر جایشان ببندید.

بدین ترتیب اگر پروانه فلوسویچ و یا آهن ربای فلومتر به هر دلیلی گیر کرده باشد با برعکس شدن جریان آب مشکل حل خواهد شد.

فلومتر و کاربرد آن

فلومتر (Flowmeter) یا جریان سنج (یا سنسور جریان) ابزاری است که برای اندازه‌گیری میزان جریان خطی، غیرخطی، جرمی یا حجمی یک مایع یا یک گاز استفاده می‌شود.

در صنایع زیر استفاده می شوند؛

 • صنایع پتروشیمی، نفت و گاز
 • صنایع غذایی
 • صنعت آب و فاضلاب
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع پزشکی
 • صنایع تصفیه آب صنعتی
 • صنایع شیمیایی

تفاوت فلوسوییچ و فلومتر پکیج

خاصیت دبی سنج بودن فلومتر در این نکته است که هنگامی که شیر آب به میزان بیشتری باز می‌شود، توربین با سرعت بیشتری می‌چرخد و جریان آب بیشتری را به برد ارسال می‌کند.

درنتیجه برد دستگاه برای اینکه بتواند آب و دبی را بیشتر گرم کند، شعله‌ی پکیج را بالاتر می‌برد.

پس میزان گرمی و داغی آب به صورت مطبوع‌تر و مطلوب‌تری در اختیار شما قرار داده می‌شود.

پکیج‌هایی که فلوسوئیچ دارند، از نظر گرم کردن آب دقت کم‌تری نسبت به فلومتر دارند. چون فلوسوئیچ‌ها فقط باز یا بسته بودن آب مصرفی را به برد اطلاع می‌دهند و برد تنها با کمک سنسور آب مصرفی (NTC S) می‌توانند شیر گاز پکیج را تنظیم کنند.

و اما پکیج‌هایی که فلومتر دارند از نظر گرم کردن آب مصرفی دقت بالاتری دارند و نوسان کمتری نسبت به فلوسوئیچ‌ها دارند و برد دستگاه هم این قابلیت را دارد که علاوه بر فعال کردن سنسور آب مصرفی، دبی آب گرم را نیز اندازه گیری می کنند.

تفاوت فلوسوییچ و فلومتر پکیج

همچنین تفاوت عمده‌ی این دو قطعه در ظاهر آنهاست، در واقع در ساخت فلوسوئیچ دو سیم بکار رفته است، اما در ساخت فلومتر از سه نوع سیم استفاده می‌شود.

فلومترها سه رشته سیم دارند، که سه حالت مختلف خاموش، شعله کم و شعله روشن یا بلند را ایجاد خواهد کرد

اما فلوسوئیچ فقط دو حالت دارد، صفر به معنای خاموش و یک به معنای روشن.

به دنبال این موضوع در شرایطی که قصد تعویض فلومتر با فلو سوئیچ را داشته باشیم، می‌توانیم سیم قرمز فلومتر، که سیم تنظیم ولتاژ تغذیه است را وصل نکنیم.

اما نمی‌توانیم به جای فلومتر از فلو سوییچ استفاده کنیم. به یاد داشته باشید این کار باید توسط یک متخصص تعمیر پکیج صورت بگیرد.

نحوه تعویض فلومتر پکیج

اگر متوجه اختلال در عملکرد فلوسوئیچ پکیج، شدید ولی در زمینه‌ی تعمیر پکیج، هیچ گونه دانش و تخصصی ندارید، به هیچ عنوان خودتان برای تعمیر، دست بکار نشوید.

چرا که ممکن است حین انجام کار، به سایر قطعات پکیج آسیب جدی وارد شود. اما اگر فردی فنی هستید ، برای تعویض فلوسوئیچ مراحل زیر را طی کنید:

 • قبل از هر کاری برق و گاز دستگاه را به طور کامل قطع کنید. بهتر است گاز اصلی که به دستگاه وصل می‌شود را کاملا ببدنید تا حین سرویس کردن پکیج، گاز دستگاه وصل نشود.
 • شیر آبی که به پکیج وصل است را به طول کامل ببندید تا دستگاه حین سرویس، آبگیری نکند.
 • حال باید به سراغ قاب پکیج بروید و آن را از بدنه دستگاه جدا کنید؛ برای این کار، باید توسط پیچ گوشتی، پیچ‌های قاب را یکی یکی باز و سپس با فشار دادن دکمه فنری جلوی پکیج، قاب پکیج را خارج کنید.
 • شیر پرکن پکیج را باز و آب درون آن را را به طور کامل تخلیه کنید. در صورت تخلیه کردن شیر پر کن ممکن است هنوز مقداری آب درون آن باقی بماند.
 • حال باید کنترل پنل را پایین بکشید تا بتوانید فلومتر را به طور کامل مشاهده کنید؛ همانطور که در قطعات پکیج دیدید ، فلومتر یک قطعه استوانه‌ای شکل مشکی رنگ است.
 • در این مرحله شما باید سیم‌های فلومتررا از برد پکیج جدا کنید.
  پس از جدا کردن سیم‌های فلومتر از برد، باید به کمک آچار، بدنه‌ی آن را که توسط مغزی به درون لوله متصل شده است را جدا کنید.

نحوه تعمیر فلومتر پکیج

یکی از شایع ترین دلایل خرابی فلوسوییچ و قطعه آهنربایی در فلومتر به دلیل گیر کردن رسوب ها و سنگ های ریزه در پکیج میباشد.

وجود این رسوبات سبب میشود که پیام باز بودن آب به برد کنترل پکیج ارسال نخواهد شد

پیش از آن که بخواهید برای تعویض قطعات پکیج تصمیم بگیرید شیلنگ های را که در قسمت زیر پکیج قرار دارد جابجا کنید و آب را باز کرده و دوباره شیلنگ ها در سر جای خود قرار دهید.

با این روش اگر مانعی در قطعه پروانه فلوسوییچ یا آهنربای فلومتر گیر کرده باشد مشکل برطرف خواهد شد.

بهترین راه برای از بین بردن کامل مشکل در فلومتر اقدام به تعویض آن است

اما در صورتی که به هر دلیلی علاقه ای به انجام این کار ندارید می‌توانید به تعمیر آن با توجه به ایراد وارده بپردازید که خود نیاز به این دارد که از نحوه عیب یابی فلومتر در پکیج خود آگاه باشید.

هزینه تعمیر فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج

جهت پی بردن به هزینخ دست مزد تعمیر یا تعویض فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج لطفا به صفحه هزینه تعمیر پکیج | قیمت تعمیر قطعات مراجعه فرمایید

خلاصه

فلومتر پکیج یکی از قطعات پکیج که عالوه بر تشخص جریان آب در پکیج دبی آن را نیز اندازه گیری می کند که تفاوت آن با فلوسوئیج هم در همین مزیت است.

 

منابع

4 دیدگاه

 1. […] فلومتر چیست […]

 2. […] فلومتر چیست؟ […]

 3. […] آنها ما می توان این قطعات را مثل فلوسوئیچ ، پمپ پکیج ،فلومتر و … استفاده […]

 4. […] فلومتر دستگاهی است که جریان مایع را در لوله نظارت، اندازه گیری و کنترل می کند. […]

ارسال دیدگاه

2 :بازدید روزانه764:بازدید کل