فلوسوئیچ چیست

در وسیله هایی که با جریان گاز یا مایع (آب ،نفت ، بنزین یا گازوئیل) کار می کنند مثل پکیچ فلوسوئیچ وجود فلوسوئیچ پکیج جهت ایمنی ضروری است.

سوئیچ های جریان یا فلوسوئیچ ها تضمین می کنند که براساس پارامترهای تعیین شده گاز یا مایع در دستگاه جریان داشته باشد یا نه.

فلوسوئیچ پکیج چیست

همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک فلوسوئیج جهت قطع یا جریان گاز یا مایع در دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. در پکیج،اگر گاز بیش از حد در سیستم وجود داشته باشد که با احتراق قطعا منجر به انفجار می شود از احتراق جلوگیری می کند

این قطعه از قطعات پکیج در صورتی به مشعل اجازه می دهد که آتش بگیرد که تشخیص دهد فن ها با سرعت لازم برای خارج کردن گاز اضافی در حال چرخش هستند. سوئیچ جریان پکیج همچنین با تشخیص این که جریان آب دستگاه متوقف شده است از روشن شدن پکیج جلوگیری می کند.

انواع فلوسوئیچ پکیج

بسته به نوع سیستمی که در آن نصب شده‌اند، فلو سوئیچ‌های متنوعی در بازار وجود دارد و هر کدام ممکن است اندکی با هم متفاوت باشند. انواع اصلی عبارتند از:

 • فلوسوئیچ پدالی
 • فلوسوئیچ پیستونی
 • فلوسوئیچ مغناطیسی

فلوسوئیچ پدالی

فلوسوئیچ پدالی از جمله مدل هایی است که بیشتر از انواع دیگر فلوسوئیچ مورد استفاده قرار می گیرد. سوئیچ در صورت وجود جریان بسته می شود و زمانی که جریان وجود ندارد باز می شود.

فلوسوئیچ پیستونی

فلوسوئیچ پیستونی یک مجرا و پیستونی درون مجرا دارد که همراه با جریان گاز یا مایع حرکت کرده و از این طریق میزان جریان در حال حرکت در سیستم را بررسی می کند. به همین دلیل است که در صورت استفاده از این نوع فلوسوئیچ در سیستم امکان مسدود شدن مسیر حرکت جریان سیال وجود دارد.

فلوسوئیچ مغناطیسی

فلوسوئیچ مغناطیسی برای جریان آب/مایع بهترین است. با ایجاد میدان مغناطیسی که مایع می تواند از آن عبور کند، کار می کند. هنگامی که مایع از میدان مغناطیسی عبور می کند، یک حسگر الکتریکی را راه اندازی می کند که بر اساس سرعت جریان عمل می کند.

فلوسوئیچ اصلاحی

درصورتی‌ که در تعمیر عیب‌یابی پکیج دیواری مجبور به تعویض فلومتر یا فلوسوئیچ باشیم، برای جلوگیری از نشتی بلوک هیدرولیک و اتصالات و همچنین کاهش زمان تعمیر، اقدام به نصب آن‌ها در زیر پکیج و در محل اتصال آب سرد به پکیج دیواری می‌نماییم که به آن فلومتر یا فلوسوئیچ اصلاحی گفته می‌شود. بنابراین، قطعات معیوب در محل خود باقی می‌مانند.

شکل فلوسوئیچ پکیج

تعمیر پکیج

محل نصب فلوسوئیچ پکیج

فلوسوئیچ وظیفه اطلاع‌رسانی از باز شدن شیر آبگرم مصرفی را به برد کنترل پکیج بر عهده دارد که محل قرارگیری آن در ورودی آب سرد مصرفی به پکیج و قبل از مبدل می باشد.

تست فلوسویچ یا فلومتر؟

به یک اهم متر نیاز دارد که مقاومت الکترونیک سوئیچ را اندازه گیری می کند. اهم متر را به دو سیمی که از سوئیچ امتداد دارند وصل کنید. پیستون سوئیچ را در جهت جریان آب فشار دهید و به اندازه گیری های اهم متر دقت کنید. اهم متر باید مقداری به نام “تداوم” یا تکمیل مدار را نشان دهد. اگر مقداری روی نمایشگر ظاهر نشد، کلید جریان آب نیاز به تعویض دارد.

تعمیر فلوسوئیچ پکیج

رایج ترین مشکلات سوئیچ جریان دیگ بخار شامل گرفتگی مکانیسم است. زباله ها و زباله های موجود در بدنه سوئیچ جریان می تواند منجر به گیرکردن کنتاکت های سوئیچ در حالت خاموش یا روشن شود. در برخی موارد، گرفتگی ممکن است مانع از بازگشت کامل عملکرد سوئیچ به حالت روشن و/یا خاموش شود.

پیش از آن که بخواهید برای تعویض قطعات پکیج تصمیم بگیرید شیلنگ ای را که در قسمت زیر پکیج قرار دارد جابجا کنید و آب را باز کرده و دوباره شیلنگ ها در سر جای خود قرار دهید.

با این روش اگر مانعی در قطعه پروانه فلوسوییچ یا آهنربای فلومتر گیر کرده باشد مشکل برطرف خواهد شد.

آموزش تعویض فلوسوئیچ پکیج

اگر پکیج شما روشن نمی شود، ممکن است به این دلیل باشد که سوئیچ جریان مشکلی را احساس کرده و سیگنالی را به فرستنده ارسال می کند که از احتراق پکیج شما جلوگیری می کند. به همین دلیل است که فلوسوئیچ یک قطعه عالی جهت ایمنی است

رایج ترین مشکل مربوط به فلو سوئیچ ها تجمع گاز در سیستم است. رسوب و زنگ زدگی می توانند جریان آب را مسدود کنند، که منجر به گیرکردن سوئیچ جریان در وضعیت روشن یا خاموش می شود. یک استاد کار ماهر شرکت سادین می‌تواند این موضوع را برای شما بررسی کند و بر اساس آن رسوب را پاک کند یا ممکن است پیشنهاد دهد که قطعه را به طور کامل تعویض کنید

در زیر چند دلیل رایج برای روشن نشدن پکیج آورده شده است:

 • فن مشکل دارد
 • برد مدار مشکل دارد (PCB)
 • دودکش مسدود شده

همانطور که در بالا ذکر شد، در صورتی که فن به درستی کار نکند، فلوسوئیچ از احتراق پکیج جلوگیری می کند. مسدود شدن دودکش نیز مشکلی است که توسط فلوسوئیچ قابل تشخیص است. وقتی گاز از دودکش خارج نمی شود می تواند به تجمع مونوکسید کربن در خانه شما شود و این بسیار خطرناک است.

همچنین ممکن است PCB خطای الکتریکی داشته باشد. PCB برد اصلی است که دستورات و پارامترهای پکیج را اجرا و کنترل می کند. اگر بوی سوختگی به مشام می رسد یا صفحه نمایش خاموش است ، ممکن است برد مدار پکیج شما مشکل داشته باشد.

اگر یک استاد کار شرکت سادین دلیل روشن نشدن پکیج شما را این سه مورد بالا تشخیص ندهد ممکن است فلوسوئیچ شما مشکل داشته باشد و شما عزیزان جهت آشنایی با نحوه تعویض فلوسوئیچ پکیچ با ما همراه باشید.

نحوه تعویض فلوسوئیچ پکیج

 • از قطع بودن کامل برق دستگاه مطمئن شوید.

 • دسته گاز اصلی دستگاه را بسته و مطمئن شوید در حین سرویس پکیج دوباره وصل نشود.

 • شیر آب ورودی به پکیج را به طور کامل ببندید تا دستگاه دیگر آبگیری نکند.

 • حال با کمک پیچ گوشتی مناسب پیچ های بالای بدنه پکیج را باز کرده و با فشار دادن دکمه فنری جلوی پکیج، قاب دستگاه را از جای خود در بیاورید.

 • شیر پرکن پکیج را باز کرده و همچنین با کمک باز کردن نزدیک ترین شیر آب به دستگاه آب درون سیستم را به طور کامل تخلیه کنید. توجه داشته باشید که ممکن است با این حال مقداری آب درون سیستم باقی بماند.

 • قسمت کنترل پنل یا کنسول جلوی پکیج را به سمت پایین بکشید.

 • در این مرحله شما می توانید فلوسوئیچ پکیج را بر روی لوله مسی آب ورودی در کنار پمپ پکیج به خوبی ملاحظه کنید. شکل ظاهری این قطعه مشکی رنگ و استوانه ای مانند است.

 • اکنون نوبت به باز کردن سیم های فلوسوئیچ از محل اتصال خود به دستگاه می رسد، که این کار از طریق باز کردن دو سیم فلوسوئیچ از برد پکیج امکان پذیر است.

 • بدنه فلوسوئیچ از طریق مغزی دنباله دار به داخل لوله وصل شده است، پس با استفاده از آچار مناسب مغزی را شل کرده و فلوسوئیچ را آهسته به سمت جلو بکشید تا قطعه بیرون کشیده شود. قبل از انجام این کار پین نگهدارنده فلوسوئیچ را بردارید.

 • بدنه فلوسوئیچ از طریق مغزی دنباله دار به داخل لوله وصل شده است، پس با استفاده از آچار مناسب مغزی را شل کرده و فلوسوئیچ را آهسته به سمت جلو بکشید تا قطعه بیرون کشیده شود. قبل از انجام این کار پین نگهدارنده فلوسوئیچ را بردارید.

 • همانطور که گفتیم یکی از اجزای فلوسوئیچ حلقه اورینگی است، که به احتمال زیاد این قطعه نیز فرسوده شده است، پس به منظور نصب فلوسوئیچ پکیج اورینگ جدید داخل قطعه تهیه شده را در محل نمونه قبلی قرار دهید.

 • اکنون می توانید فلوسوئیچ جدید را در محل قرار دهید و دقت داشته باشید که به منظور حفظ کارایی قطعه آن در جهت درست جریان آب دستگاه قرار بدهید.

 • سپس سیم های ارتباطی آن را نیز ببندید. به خاطر داشته باشید که سیم های فلوسوئیچ باید هر دو به برد وصل شوند و این که کدام یک به قسمت بالای برد و کدام یک به پایین برد وصل شود، تفاوت خاصی ندارد.

 • بعد از وصل کردن سیم ها، به منظور محکم کردن فلوسوئیچ مغزی دنباله دار آن را چند دور با کمک آچار بپیچانید.

 • در این مرحله باید کنترل پنل دستگاه و همچنین قاب جلویی آن را در محل قبلی خود قرار داده و پیچ های مربوط به قاب را ببندید.

 • در انتها شیر گاز، اتصال برق و ورودی آب پکیج را یک به یک وصل کرده و با باز کردن شیر پرکن پکیج، دستگاه را تا رسیدن به فشار استاندارد آبگیری کنید.

 • بعد از انجام این فرآیند، حتماً محل نصب فلوسوئیچ نصب شده را به منظور بررسی نشتی احتمالی به خوبی چک کنید.

قطعات تشکیل دهنده فلوسوئیچ چیست؟

 • یک بدنه
 • یک سنسور مغناطیسی
 • یک آهن ربا
 • یک پدال
 • اتصال خارجی جهت ارسال پارامتر به برد
2 :بازدید روزانه435 :بازدید کل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
قطعات مدار آب گرم مصرفی - سادین
1 سال قبل

[…] فلوسوئیچ چیست؟ […]

trackback
آموزش کار با مولتی متر ✔ فیلم آموزشی 👍pdf -
1 ماه قبل

[…] قطعات پکیج برای سلامت آنها ما می توان این قطعات را مثل فلوسوئیچ ، پمپ پکیج ،فلومتر و … استفاده […]

trackback
سیکل پکیج - تعمیرات و تاسیسات سادین
22 روز قبل

[…] فلوسوئیچ یا فلومتر […]

trackback
هزینه تعمیر پکیج | قیمت تعمیر قطعات - سادین البرز
3 ساعت قبل

[…] فلومتر یا فلو سوئیچ ۳۰۰۰۰۰ تومان تعویض سنسورهای دما یک) (عدد) ۱۵۰۰۰۰ تومان […]