مقدمه:

ما در این مقاله به صورت مفصل به علت روشن نشدن پکیج خواهیم پرداخت ولی جهت درک دقیق علت روشن نشدن پکیج حتما باید با سیکل پکیج آشنایی داشت.

سیکل پکیج را در هشت حالت بررسی می کنیم که تفاوت های جزئی ولی مهمی با هم داردند که عدم توجه به آنها در شناسایی مشکل می تواند گمراه کننده باشد.

روشن نشدن پکیج

اگر شما به دنبال پی بردن سریع به علت مشکلتان هستید لطفا در منوی بالا روی مشکل خود کلیک کرده تا به موضوع مورد نظر خود هدایت شوید.

 در غیر این صورت اگر تعمیر کار هستید و به دنبال یاد گیری اصولی رفع مشکل خود هستید لطفا صبور باشید و مقاله زیر را به دقت مطالعه فرمایید.

روشن نشدن پکیج می تواند علائم و دلایل مختلفی داشته باشد که شاید اگر بدون توجه به علائم خاص برای خرابی هر قطعه تقریبا باید به سلامت بیشتر قطعات پکیج شک کرد.

اما خوشبختانه اگر به ترتیب عملکرد قطعات و وظیفه هر قطعه به دقت توجه شود شاید در کم ترین زمان ممکن به وجود مشکل در قطعه خاص می توان پی برد.

دلایل مختلف روشن نشدن پکیج

حداقلی ها در روشن شدن پکیج

قبل از اینکه به ترتیب عمکرد قطعات پکیج یا همان سیکل پکیج بپردازیم باید بدانیم که یک سری قطعات در پکیج هستند که باید سالم باشند و این قطعات عبارت هستند از:

  • کلیدهاي حرارتی
  • ترموستات دماي اتاق
  • ترمیستورها : NTC
  • کلید فشار هوا( در پکیج هاي فن دار)

کلیدهاي حرارتی پکیج :

ترموستات حد و ترموستات دود که در حالت عادي وصل و به وسیله بیزر تست مولتیمتر قابل تست هستند.

ترموستات حد پکیج:

باید بدانیم که ترموستات حد یک کلید نرمال کلوز (nc ) یعنی در حالت عادی بسته یا وصل است. و در دستگاه های مختلف در دماهای متفاوت (100-102-105-107-110 ) درجه سانتیگراد عمل می کند
برای تست ترمستات حد اگرمولتیمتر را روی بیزر ست کنیم و با پراپ ها به دوسرآن متصل شویم در صورت سلامت باید مولتیمتر بوق بزند.

ترموستات دود:

ترموستات دود یک کلید نرمال کلوز (nc ) است که در حالت عادی بسته یا وصل است.این کلید وظیفه چک کردن خروج محصولات احتراق(دود) از پکیج را برعهده دارد و در پکیج های بدون فن مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر به هر دلیلی دود از دودکش خارج نشود با عث بالا رفتن دما در محفظه احتراق شده و این کلید قطع شده و پکیج را خاموش می کند.این کلید بین دمای 60 تا 70 درجه سانتیگراد قطع می شود.

 ترموستات دماي اتاق پکیج:

با استفاده از آن می توان دمای گرمایش  را بدون ولوم خود پکیج کنترل کرد . در صورتی که از ترموستات اتاقی استفاده نشده است باید پین های مربوط به بر روی برد اتصال کوتاه شوند.

کلید فشار هوا پکیج ( در پکیج هاي فن دار):

یک کلید است که در حالت اولیه no است و بعد از این که فن روشن می شود این کلید بسته می شود و به برد سلامت فن و باز بودن مسیر دود کش را اعلام می کند.

تست ترموستات حد پکیج :

اگر دستگاه روشن بوده و به یک باره خاموش شده است، حال بجز با ریست کردن ، پکیج روشن نمی شود به سراغ ترموستات حد بروید.

دمای آب را اندازه بگیرید. اگر مقدار دما کمتر یا بیشتر از آنچه ترموستات نشان می‌دهد باشد، به این نتیجه می‌رسید که ترموستات دچار ایراد شده است.

به صدای ترموستات دقت کنید. اگر صدای کلیکی از ترموستات شنیده نشد یا اینکه صدای وزوز ایجاد کرد، به این نتیجه می‌رسید که ترموستات خراب شده است و باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

تنظیمات ترموستات را بررسی کنید. اگر دمای رادیاتورها با تنظیمات ترموستات مطابقت نداشت، نشان می‌دهد که ترموستات خراب شده است.

برای اطمینان از سالم بودن ترموستات آن را با اهم آن را وقتی پکیج روشن است با مولتیمتر چک کنید.

پکیج را روشن کنید و سپس سیم مربوط به ترموستات را از آن جدا کنید. اگر پکیج خاموش شود، نشان می‌دهد که ترموستات سالم است. اما اگر دستگاه روشن بماند، این نشان می‌دهد که ترموستات خراب شده است .

اگر هنگام روشن شدن شعله، با خطای باز بودن حد روبرو شدید، احتمال دارد که مدار ترموستات حد تا برد قطع شده یا خود ترموستات دچار اختلال شده باشد.

مدار پکیج :

جهت تامین آب گرم مصرفی و آب گرم گرمایش ساختمانها از پکیج استفاده می شود که مدرا پکیج به صورت کلی به این صورت است که برای تامین آب گرم مصرفی ، آب سرد از ورودی پکیج وارد مبدل پکیج شده و بسته به تک مبدل یا دومبدل بودن در مبدل مربوطه گرم می شود و تحویل مصرف کننده می شود.

و جهت تامین آب گرمایشی، پکیج تنها با گردش آب موجود در سیکل بسته به وسیله پمپ و گرم کردن آن توسط مبدل باعث گرم شدن رادیاتورها یا شوفاژهای ما می شود

سیکل مدار پکیج

در شناسایی علت روشن نشدن پکیج بهترین و مطمئن ترین راه دنبال کردن سیکل مدار پکیج است. چون وقتی شما این سیکل را دنبال کنید در هر مرحله باید یک یا چند قطعه فعالیت خود را شروع کنند و اگر به هر دلیلی در مرحله مورد نظر قطعه دچار عیب باشد قطعا شما متوجه خواهید شد.

سیکل مدار پکیج

سیکل مدار پکیج تک مبدل بدون فن ، پکیج تک مبدل فن دار ، پکیج دو مبدل بدون فن و پکیج دو مبدل فن دار ،در حالت های آب گرم مصرفی و حالت گرمایشی دارای تفاوت هایی هستند که در زیر آن ها را باهم بررسی می کنیم.

سیکل مدار پکیج تک مبدل

سیکل مدار پکیج تک مبدل

سیکل مدار پکیج دو مبدل

سیکل مدار پکیج تک مبدل
1 :بازدید روزانه40 :بازدید کل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
پرشر هوای پکیج + تست و علائم خرابی آن - تعمیرات و تاسیسات سادین
10 روز قبل

[…] پکیج روشن می‌شود ، اما شعله تشکیل نمی‌شود و دستگاه خطای مدار باز می‌دهد. […]