کولرگازی پرتابل چیست؟

کولر گازی پرتابل (قابل حمل) یک سیستم قابل حمل مستقل است که در ابعاد نسبتا کوچکی وجمع و جوری طراحی میشوند. آنها معمولاً روی زمین قرار میگیرند و یک بسته لوازم نصب برای راه‌اندازی سریع دارند. بیشتر مدل‌ها دارای چرخ‌هایی هستند که می‌توانید آنها را به اتاق‌های مختلف منتقل کنید و دربعضی موارد میتواند جایگزین خوبی برای کولرگازی های پنجره‌ای باشند.

این نوع کولرگازی ها برای خنک کردن فضاهای نسبتا کوچک یا برای خنک کرن بخشی از یک مکان وسیع مانند اتاق خواب ها و اتاق های زیر شیروانی یا دفاتر مناسب است و پاسخگوی مکان هایی که دارای مساحت زیادی هستند نیست همچنین کولرگازی های پرتابل به کولر گازی های ایستاده نیز شباهت زیادی دارند.

نحوه کارگرد کولرگازی های پرتابل:

عملکرد کولر گازی قابل حمل مانند هر کولر گازی دیگری است. عملکرد اصلی این است که هوای اتاق را به داخل میکشد، آن را به دمای تنظیم شده با استخراج گرما تبدیل میکند و هوای خنک شده را دوباره به اتاق ها و مکان های مورد نظر میکند.

اجزای اساسی در کار یک کولر گازی پرتابل عبارتند از:

. کویل اواپراتور و مبرد: مسئول خنک کردن هوا است.

. کویل کندانسور: برای خنک کردن مبرد داغ.

. کمپرسور: دمای مبرد را برای فرآیند تراکم افزایش می دهد.

. فن: هوا را در صورت نیاز به اطراف حرکت می دهد.

فن هوای گرم و مرطوب را از اتاق به داخل کولرگازی پرتابل می کشد. کویل های موجود در داخل دستگاه دمای هوا را پایین می آورند و همچنین از طریق تراکم آب را از آن خارج می کنند. هوای خنک شده به داخل خانه منتقل می شود.

مبرد نقش اساسی در کل فرآیند ایفا می کند. این چیزی است که هوای اتاق را خنک می کند و به عنوان یک وسیله تبادل حرارت استفاده می شود. فشرده می شود و سپس به سرعت منبسط می شود و خنک می شود.

این مبرد خنک شده گرمای هوای داخل خانه را جذب می کند. مبرد فشرده می شود، در نتیجه گرما تولید می شود که باید تخلیه شود. بنابراین، واحدهای قابل حمل دارای شیلنگ اگزوز هستند که برای تخلیه گرما به خارج از اتاق استفاده می شود.

یک کولر گازی پرتابل میتواند رطوبت جمع شده از هوا را به سه روش حذف کند:

.تبخیر:کولرگازی های پرتابل رطوبت را از طریق دریچه اگزوز همراه با هوای گرم از بین میبرد. مدل های جدید بیشتر از این مدل استفاده میکنند.

.تخلیه گرانشی: رطوبت جمع‌آوری‌شده از طریق یک شلنگ به بیرون پمپ می‌شود.

.سطل داخلی: آب در یک سطل جمع آوری می شود که باید به صورت دستی آن را تخلیه کنید. فقط مدل های قدیمی از این قابلیت استفاده می کنند.

تفاوت اصلی بین انواع کولرگازی پرتابل و سایر انواع کولرگازی ها این است که کولر گازی های پرتابل تمام واحدهای پردازش را با هم در یک دستگاه مستقل ترکیب می کند.

مزایای کولرگازی پرتابل :

1- نیاز به نصاب حرفه ای و متخصص برای این نوع کولرگازی نیست.

2- مناسب برای مکان ها و اتاق های کوچک که به دلیل طراحی جمع وجور تر بودن این نوع کولرگازی فضای زیادی را اشغال نمیکند.

3- حمل و نقل آسان تر و کم هزینه تر به دلیل داشتن چرخ هایی برای جابجایی راحت تر.

4- قیمت مناسب و بصرفه.

5- تولید سرما مناسب و ایجاد دمای مطلوب در صورت قرارگیری در مکان های ایده آل با توجه به اندازه کوچک و ظرفیت آن که برای مکان هایی با وسعت نسبتا کم طراحی شده است.

معایب کولر گازی پرتابل :

1- ظرفیت کم با توجه به ابعاد و محدودیت آن برای خنک کردن مناطق با وسعت زیاد.

2- ایجاد سر و صدا در هنگامی که این دستگاه درحال کار کردن است.

3- به یک دریچه خروجی هوا نیاز دارید.

4- فضایی را اگرچه کم اشغال میکند و نیاز به فضایی برای اختصاص دادن و قرار دادن این نوع کولرگازی دارید که علاوه بر آن این کولرگازی شیلنگ هایی هم دارید که ممکن  است دست و پاگیر باشد.

انواع کولرگازی پرتابل:

1-کولرگازی پرتابل تک شیلنگ: این نوع کولر گازی برای مکان های کوچکتر و یا استفاده های کمتر مناسب است و فقط با یک شیلنگ هوای گرم را خارج میکند.

2-کولرگازی پرتابل دو شیلنگ: این نوع کولرگازی میتواند فضاهای وسیع تری را نسبت به نوع قبلی خنک کند و سریع ترعمل میکنند زیرا فرایند تبادل هوای کارآمدتری دارد و با دو شیلنگ که یکی وظیفه خروج هوای گرم را بر عهده دارد و دیگری هوای محیط را به درون میکشد تا واحد های کمپرسور وکندانسور خنک شوند عمل میکند.

منابع:

1 :بازدید روزانه192 :بازدید کل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
ارور EC در کولر گازی - تعمیرات - تاسیسات - خدمات
9 ماه قبل

[…] کولر گازی پرتابل […]

trackback
کولرگازی ایرفل | بررسی کامل و جامع - سادین - تعمیرات - تاسیسات - خدمات
9 ماه قبل

[…] کولرگازی پرتابل […]

trackback
Btu چیست و در کولرگازی چه معنایی دارد ؟ - سادین - تعمیرات - تاسیسات - خدمات
8 ماه قبل

[…] شکل و اندازه و یا انواع مختلف آنها (کولرگازی ایستاده ، کولرگازی پرتابل ، کولرگازی دیواری ، کولرگازی پنجره ای ) یا برندهای […]