یکی دیگر از قطعات پکیج مبدل دو منظوره که وظیفه آن درپکیج گرم کردن آب گرم مصرفی و آب گرمایی جهت گرم کردن شوفاژها است و مکان قرار گیری آن بالای محفظه احتراق وتشکیل شعله می باشد.جهت اطلاعات بیشتر لطفا با ما در سادین همراه باشید.

تفاوت پکیج دو مبدله و تک مبدله

پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟

پکیج نوعی سیستم گرمایشی محسوب می شود که امروزه جایگزین موتورخانه و بخاری شده است. کاربرد پکیج ، ترکیبی از بخاری و شوفاژ می باشد

به عبارتی می توان پکیج را با استفاده از سیستم گرمایشی خود علاوه بر گرمایش آب مصرفی منازل به رادیاتور یا سیستم گرمایش از کف متصل کرد و در نتیجه به گرمایش کمک کرد.یعنی از پکیج برای گرمایش محیط نیز استفاده می شود.

پکیج ها بر اساس پارامترهای مختلف تقسیم می شوند. به عنوان مثال انواع پکیج ها بسته به محل نصب در دو گروه پکیج زمینی و پکیج دیواری قرار می گیرند. همچنین با توجه به مصرف سوخت یکی از مدل های پکیج گازسوز، پکیج گازسوز، پکیج دوگانه سوز و پکیج برقی دسته بندی می شوند.

ولی از مهمترین پارامترها برای گروه بندی انواع پکیج، تعداد مبدل های بکار رفته در سیستم پکیج است بر این اساس تمامی پکیج ها متفاوت در نوع مصرف سوخت و حتی در محل نصب در یکی از گروه های پکیج های تک مبدل و دو مبدل قرار می گیرند.

مبدل پکیج چیست؟

مبدل اصلی پکیج دیواری مبدلی می باشد که در معرض شعله های آتش قرار دارد.جنس این مبدل از مس می باشد و با اکسید آلومینیوم عایق کاری ( آبکاری ) گردیده اند.

کیفیت آبکاری فلز و کیفیت آلیاژ فلز در طول عمر و مصرف سوخت. اگر از پره ها و لوله ها استفاده شود و ضخامت آبکاری زیاد باشد عمر قطعه زیاد است اما مصرف سوخت نیز زیاد است.

داخل مبدلها معمولاً فنر مخصوصی و جود دارد تا دمای آب به صورت یک نواخت باشد و در صورت تنظیم نبودن شعله گاز شاید ایجاد صدای ناهنجار نمایید.

جهت تعمیر پکیج در نظرآباد لطفا با ما تماس بگیرید

انواع مبدل اصلی :

مبدل تک منظوره :

مبدلی که در پکیج های دیواری دو مبدله استفاده می گردد.
این مبدلها دارای دو مسیر ورودی و خروجی می باشند.

مبدل دو منظوره :

این مبدلها در پکیج های دیواری تک مبدله استفاده می گردند.
مبدلی با 4 مسیر ورودی و خروجی

تفاوت پکیج دیواری دو مبدل و تک مبدل ؟

پکیج تک مبدل یا بی ترمیک ( Bithermic ) :

در این نوع پکیج ها یک مبدل حرارتی اصلی دوبل با عنوان ( Double gas water heat exchanger) استفاده می شود.

در این نوع مبدل هم مصرف آب و هم گرمایش توسط این مبدل در تماس مستقیم با مشعل شعله تامین می شود. در این نوع پکیج دیواری زمانی که مصرف کننده با بازکردن یکی از شیرها درخواست آبگرمکن می کند با دستور فلومتر به دستگاه اطلاع داده می شود. این عملکرد دقیقا مشابه آبگرمکن است.

در عین حال وقتی مصرف کننده درخواست گرمایش می کند یا به قول اصطلاح دیگر در حالت زمستانی قرار می گیرد، شیر سه طرفه به سمت رادیاتور حرکت می کند و پمپ برای گردش آب در رادیاتور فعال می شود. در این حالت پمپ پکیج دیواری فقط در زمستان فعال می شود و در تابستان پمپ دستگاه غیر فعال می شود.

در این نوع پکیج با توجه به اینکه در این نوع مبدل ها آبگرم مصرفی با شعله مستقیم در تماس است و تمام کار بر عهده یک مبدل در دستگاه می باشد باعث رسوب گذلری بیشتر در این نوع از پکیج هیا دیواری می گردد.

پکیج دو مبدل یا مونوترمیک ( Monothermic ):

در این نوع پکیج از دو نوع مبدل اصلی (تک منظور یا اولیه) و صفحه‌ای (ثانویه) استفاده شده است. در حالت زمستانی پکیج، پمپ فعال بوده و با گردش آب در مبدل اصلی، گرمایش برای محیط تأمین می‌گردد و در زمان نیاز به آب گرم، با گردش آب شهری توسط پمپ در مبدل ثانویه، آب گرم مصرفی را تأمین می کند.

در واقع عملکرد دو مبدل شبیه به این است که در کنار مبدل اصلی، مبدل صفحه دیگری (مبدل ثانویه) قرار می گیرد و مدار کوچکی بین مبدل اصلی و مبدل صفحه تشکیل می شود. هنگامی که دستگاه روشن می شود، آب گرم موجود در این مدار، مبدل را گرم می کند، سپس آب سرد ورودی به دستگاه از مبدل عبور کرده و پس از گرم شدن، وارد سیستم لوله کشی آب بهداشتی می شود

تفاوت پکیج دو مبدله و تک مبدله

تفاوت اصلی پکیج تک مبدل و دو مبدل

تفاوت پکیج های تک مبدل با پکیج های دو مبدل در واقع تعداد مخازن پکیج است. در پکیج های یک مبدل در واقع دو لوله برای آب گرم مصرفی و گرمایش یا گرمایش محیط وجود دارد.

واین دو لوله از داخل یک مخزن عبور می‌کنند. در واقع این مسئله سبب می‌شود تا پکیج شما سریع تر جرم بگیرد.

 در پکیج‌های دو مبدل این طور نیست. در این پکیج‌ها قسمت آب گرم و گرمایش جدا از یکدیگر است. یعنی فشار حرارتی در دو مخزن وارد می‌شود.

تفاوت کلی پکیج های تک مبدله و دو مبدله در هنگام است که ازآب گرم بهداشتی استفاده می شود.اما به طور کلی کارایی آنها و میزان گرم کردن آب و محیط در هر دو یکسان است.

مزایا و معایب پکیج تک مبدله و پکیج دو مبدله

مزایای پکیج تک مبدل :

 • استهلاک کمتر به دلیل فعال
 • نبودن پمپ در حالت تابستانی
  تولید آبگرم مصرفی سریعتر
 • خرابی کمتر دستگاه
 • رسوب گیری کمتر لوله ها

مزایای پکیج تک مبدل :

 • استهلاک کمتر به دلیل فعال نبودن پمپ در حالت تابستانی
 • تولید آبگرم مصرفی سریعتر
 • خرابی کمتر دستگاه
 • رسوب گیری کمتر لوله ها

مزایای پکیج دو مبدل :

 • تولید آبگرم مصرفی یکنواخت
 •  جدا بودن مبدل اسیب پذیر تر ( ثانویه ) از اصلی
 • راندمان بالای پکیج
 • رسوب گیری کمتر

معایب پکیج دو مبدله :

 • داشتن شیر برقی و شیر ۳ طرفه ای اسیب پذیر
 • کار کرد دائمی پمپ
2 :بازدید روزانه360 :بازدید کل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها