افزایش فشار پکیج : علت اصلی افزایش فشار پکیج در افزایش آب در مدار گرمایشی است هرچند دلایل دیگر مثل سوراخ شدن دیافراگم منبع انبساط و سوراخ شدن مبدل پکیج نیز وجود دارد،که در زیر ایراداتی که باعث افزایش فشار در پکیج می شود را باهم بررسی می کنیم

علت افزایش فشار پکیج

دلایل افزایش فشار در پکیج

 

  1. بازبودن یا خرابی شیر پرکن
  2. سوراخ بودن داخلی مبدل (در پکیج های تک مبدله مبدل اصلی و در دو مبدله مبدل ثانویه)
  3. خرابی یا نداشن باد منبع انبساط
  4.  خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان
  5. خرابی پمپ
  6. خرابی برد پکیج

لطفا در صورت بالا بود فشارپکیج منزلتان مراحل را به ترتیب دنبال کنید تا متحمل هزینه بی مورد نشوید.در زیر به توضیح دادن هریک از مراحل می پردازیم

1-باز بودن یاخرابی شیرپرکن

در بیشتر موارد پیش می آید که افراد بعد از تنظیم کردن فشار پکیج یادشان می رود که شیر پرکن پکیج را ببنند که باعث افزایش آب مدار گرمایشی شده و درنتیجه فشار پکیج بالا می رود.

مهم:

بالای 50 درصد مشکلات افزایش فشار در خرابی شیرپرکن می باشد که ابتدا باید چک شود که دلیل آن فقط رسوب است(که با چند بار باز و بسته کردن ممکن است مشکل برطرف شود) یا عمر مفید شیر پرکن تمام شده است که باید تعویض شود.

تست شیر پرکن:

برای تست سلامت شیر پرکن کافی است ورودی آب پکیج رابسته،شیر پرکن را باز کرده و آب گرم بهداشتی سینک یا حمام را باز کنید تا آب مدار گرمایش پکیج خالی شود.

سپس هم شیر پرکن و هم شیر آب گرم بهداشتی را ببندید و آب ورودی پکیج را باز کنید اگر فشار پکیج رو به افزایش بود بدانید که شیر پرکن پکیج تان معیوب است وبهتر است تعویض شود.

 

2-خرابی یا سوراخ بودن مبدل پکیج

دلیل مهم دیگر افزایش پکیج خرابی یا سوراخ بودن مبدل پکیج که در پکیج تک مبدله مبدل اصلی و در دومبدله مبدله ثانویه باید مورد بررسی قرار گیرد

تست مبدل ثانویه پکیج

روش تست مبدل ثانویه پکیج بدین صورت است که باید مبدل باز شود و ورودی آب بهداشتی مبدل را مشخص کنیم بعد آب سرد سیستم لوله کشی را به آن پیچ می کنیم حال اگر شیر آب متصله را باز کنیم خروجی آب گرم بهداشتی مشخص می شود که باید آن را با در پوش کیپ بکنیم.

اگر آب از ورودی یا خروجی گرمایش مبدل خارج شد پس مبدل ما سوراخ است و باید تعویض شود در غیر این صورت باید سراغ مشکل بعدی برویم.

3-خرابی یا نداشن باد در منبع انبساط

در صورتی که عقربه فشار پکیج در زمان استارت شعله و کارکرد پکیج شروع به بالا رفتن می‌کند و به محض قطع شدن شعله و عدم کارکرد پکیج عقربه پایین می‌آید به طور حتم باید مشکل را در منبع انبساط و رابط آن بررسی نمایید.

تست کردن باد منبع انبساط

برای تست کردن باد منبع انبساط از سر والف به وسیله یک جسم نوک تیز سوزن آن را به مدت 15 ثانیه فشار می دهیم اگر آب از آن خارج شد باید تعویض شود در غیر این صورت به وسیله تلمبه فشار منبع انبساط را به یک بار می رسانیم و به وسیله شیر پرکن فشار پکیج را تنظیم می کنیم.

4- خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان

اگرفشار نانومتر پکیج بیشتر از 3 بار بود و شیر سه بار یا شیر اطمینان عمل نکرد پس شیر اطمینان خراب است وباید تعویض شود

5-خرابی پمپ

اگر پمپ روشن نمی شود باید پیچ اصلی پمپ باز شود و به وسیله یک پیچ گوشتی تخت پیچ روتور چرخانده شود اگر پمپ شروع به کار کرد مشکل از خازن پمپ است و باید تعویض شود.

اگر پمپ تولید صدا بکند هر چند ممکن است قابلیت تعمیر داشته باشد ولی بهتر است تعویض شود.

6-خرابی برد پکیج

اگر با بررسی تمام موارد بالا فشار پکیج شما همچنان پابرجاست باید سراغ برد بروید که دیگر کاری از شما ساخته نیست و باید از متخصصان این امر کمک بگیرید.

علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت تابستانه

مهمترین علت افزایش فشار پکیج در حالت تابستانی خرابی مبدل پکیج است. برخی از پکیج ها دارای یک مبدل و برخی دارای دو مبدل هستند که هر دو باید بررسی شوند.
اگر از پک های دیواری تک مبدل استفاده می کنید، دلیل اصلی بالا فشار در حالت تابستانی یا زمستانی خرابی و فرسایش مبدل اصلی است.

تنظیم فشار پکیج

جهت تنظیم فشار پکیج آب ورودی پکیج را باز کنید(که معمولا باز است) سپس شیر پرکن پکیج که سراه آب ورودی پکیج است را نیم دور بچرخانید و منتظر باشد تا فشار نانومتر رو پکیج بین 1 و 1و نیم تنظیم شود سپس شیر پرکن پکیج را ببندید.

1 :بازدید روزانه65 :بازدید کل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها